O Nas

Witamy Państwa na stronie Stowarzyszenia "Klub Gorliczan"!

Truizmem jest stwierdzenie, że każdy skądś pochodzi. To konkretne miejsce jest punktem odniesienia do wszystkiego, co spotyka człowieka w życiu. Miejsce to najczęściej staje się rajskim archetypem, magiczną krainą pełną kolorów, smaków, zapachów. W tej jedynej w swoim rodzaju krainie dzieją się w życiu człowieka rzeczy pierwsze, na zawsze pozostające w pamięci.

Dla członków i sympatyków Stowarzyszenia takim miejscem są Gorlice i Ziemia Gorlicka. Region ten, rozumiany nie administracyjnie, lecz historycznie, jest duchowym i kulturowym spadkobiercą wspaniałej i potężnej Ziemi Bieckiej oraz trzech kultur: polskiej, łemkowskiej i żydowskiej. Ta przebogata spuścizna łączy dziś niezwykle wielu ludzi z najprzeróżniejszych środowisk, ludzi urzeczonych pięknem miasta, jego okolic i dziedzictwem regionu. Dla nich to miasto i ten region są prawdziwą "małą Ojczyzną".

Idea zawiązania Stowarzyszenia Gorliczan absorbowała liczne gremia i środowiska, długo jednak nie znajdowała realnego kształtu. Kamieniami milowymi okazały się Zjazdy Gorliczan. W 2001 roku, doszło do pierwszego w historii całego regionu spotkania wybitnych osobistości stąd się wywodzących. Trzydniowe spotkanie, połączone z konferencją i zwiedzaniem całego Powiatu Gorlickiego, odbiło się szerokim echem. Wszyscy nagle zdali sobie sprawę z tego, jak piękny jest nasz region, jak wielu wybitnych i wpływowych ludzi wydał i jak wielki jest jego potencjał. Nawiązane zostały lub odświeżone cenne kontakty i znajomości.

Jakkolwiek "Zjazd" był bardzo udanym i wzruszającym wydarzeniem, na kolejny przyszło czekać aż cztery lata. W 2005 roku, doszło do kolejnego spotkania, którego kanwą stały się obchody 90 Rocznicy Bitwy pod Gorlicami i 650-lecia Założenia Miasta. W trakcie spotkania doszło do zadeklarowania przez uczestników niezłomnej woli zawiązania Klubu Gorliczan. Jego pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się 24 czerwca 2005 roku. Od dnia 26 września 2005 roku Klub Gorliczan działa oficjalnie jako Stowarzyszenie.

Dane Kontaktowe

Wszelką korespondencję i pytania należy kierować pod jeden z poniższych adresów:

Starostwo Powiatowe
ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
tel. 018-354-87-84
fax. 018-353-75-45
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"
ul. Wróblewskiego 10 A, 38-300 Gorlice
tel.fax. 018-35-35-601
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

lub: klubgorliczan@klubgorliczan