W STULECIE BITWY GORLICKIEJ – W STOLICY MONARCHII - czerwiec 2015

19.06.2015 Wiedeń i siedziba Wiener Akademikerbund (Związku Akademików Wiedeńskich) stały się miejscem kolejnego spotkania poświęconego setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

 

Głównym punktem programu był odczyt i prezentacja na temat Bitwy pod Gorlicami pt. „Czas wojny, czas pokoju”, które przedstawił Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach, oraz koncert chóru Cantores Carvatiani.
Organizatorami konferencji byli: Miasto Gorlice, Kulturverein Art in Action (Stowarzyszenie Kulturalne Sztuka w Akcji), Wiener Akademikerbund (Związek Akademików Wiedeńskich), Stowarzyszenie „Klub Gorliczan” oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, przy wsparciu Powiatu Gorlickiego

Przyczynkiem do zorganizowania w czerwcu w Wiedniu konferencji był fakt, że sto lat temu, 22 czerwca 1915 r. wojska austro-węgierskie wkroczyły do Lwowa, odbijając w praktyce z rąk rosyjskich Galicję, utraconą w 1914 roku. Był to formalny koniec i wielki, ostatni już, akord operacji gorlickiej rozpoczętej 2 maja 1915 roku Bitwą pod Gorlicami, która okazała się przełomową i największą na całym Froncie Wschodnim I Wojny Światowej. Na kanwie tego wydarzenia, zaangażowane w rocznicowe obchody samorządy postanowiły zaakcentować 100. rocznicę Bitwy pod Gorlicami tym razem na gruncie wiedeńskim – mówi Daniel Markowicz. Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy partnerskiej miasta Gorlice z Sosnowcem, bo to właśnie kontakty Sosnowca z Wiedniem pozwoliły na zaplanowanie i przeprowadzenie tego historycznego spotkania oraz dały możliwość zaprezentowania Gorlic i całego powiatu gorlickiego w Wiedniu, w tym m.in. Wysowej Zdroju.


W trakcie konferencji zaprezentowano także film z rekonstrukcji bitwy gorlickiej, która 2 maja 2015 roku odbyła się w Sękowej oraz przybliżono historię przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej. Zwieńczeniem spotkania był znakomity koncert w wykonaniu chóru Cantores Carvatiani pod batutą Anny Cisoń. Usłyszeliśmy m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Das Herz läst mir singen” Mikołaja Gomółki, „Bogurodzica”, „Parce dominem” Feliksa Nowowiejskiego, „Swiaty Boże” Pawła Czesnakowa, „Ave Verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a publiczność zmusiła chórzystów do bisowania. Nie był to jedyny koncert chóru Cantores Carvatiani.  Drugi spontaniczny odbył się na wolnym powietrzu przy katedrze św. Szczepana, czyli w samym sercu Wiednia, gdzie natychmiast zgromadził się międzynarodowy tłum ludzi.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. dr Charles Bohatsch – prezydent Związku Akademików Wiedeńskich, Wilhelm Zych – były wiceprezydent Sosnowca oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Dorothea Agnoletto - dyrektor artystyczny Kulturverein Art in Action, Rafał Kukla - burmistrz Gorlic. Starostwo Powiatowe w Gorlicach reprezentował główny specjalista w Wydziale Rozwoju Daniel Markowicz.

 

fot. Daniel Markowicz

 

Dane Kontaktowe

Wszelką korespondencję i pytania należy kierować pod jeden z poniższych adresów:

Starostwo Powiatowe
ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
tel. 018-354-87-84
fax. 018-353-75-45
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"
ul. Wróblewskiego 10 A, 38-300 Gorlice
tel.fax. 018-35-35-601
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

lub: klubgorliczan@klubgorliczan